Wymagany JavaScript
Do poprawnego działania sklepu wymagana jest włączona obsługa JavaScript.
sizer
Prezentowane zdjęcie ma charakter poglądowy.

SZCZEĆ LIŚCIE POCIĘTE 50G NATVITA

5,90 zł

Szczeć pospolita - ziele

Roślina wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Zawarte w niej irydoidy mają działanie bardzo zbliżone do naturalnych antybiotyków. Preparaty ze szczeci są stosowane w schorzeniach reumatycznych. Kwasy fenolowe, które posiada, działają osłonowo na wątrobę. Jest skuteczna w leczeniu boreliozy.


Szczeć pospolita jest rośliną dość pospolitą, nieco podobną do ostu. W Polsce występuje głównie w lasach, zaroślach oraz w rowach przy brzegach ścieków i rzek. Lubi miejsca słoneczne, ciepłe. Zyskała ogromną popularność w XII wieku, dzięki medycynie naturalnej o podłożu naukowym, propagowanej między innymi przez Hildegardę z Bingen.

 Działanie:

Lecznicze właściwości wykazują głównie korzeń i liście. Korzenie wykopywane są wiosną lub jesienią, liście w czasie kwitnienia. Z tych surowców można zrobić nalewki, odwary i intrakt. Szczeć pobudza układ trawienny, wpływa na zwiększenie produkcji żółci i soków trawiennych. Wpływa tonizująco na skórę przy chorobach dermatologicznych.

Zastosowanie:

Preparaty ze szczeci działają stosuje się w przypadku takich chorób, jak dna moczowa, artretyzm, reumatyzm, choroby płuc czy wrzody żołądka. Mają również działanie przeciwpasożytnicze. Pomagają przy bólach krzyża, kończyn, kolan. Nalewka z korzenia szczeci to doskonały środek, wspomagający leczenie boreliozy i pozostałych chorób odkleszczowych. Jej skuteczność porównywana jest do działania amoksycyliny – antybiotyku, stosowanego w leczeniu boreliozy.  

Dawkowanie:

Jako napar - zalać 1 łyżkę wrzątkiem, zaparzyć. 
Z zioła można również zrobić nalewkę do stosowania wewnętrznego, po zmieszaniu z wodą i zewnętrznie, do smarowania.

Przeciwwskazania:

Nie stosować w ciąży i podczas laktacji.

Najpopularniejsze produkty w kategorii Zdrowa żywność